100-lecie urodzin Jana Pawła II

« Przejdź do strony głównej

Do wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

Jasna Góra, 5 czerwca 1979 r.

 

Nie mierzy się świętości cyfrą. Nie mierzy się powołania zakonnego ilością. Ale z drugiej strony cyfra też jest jakimś wskaźnikiem. […] Ta cyfra musi mówić o problemie zupełnie nie ilościowym, tylko jak najbardziej jakościowym – czyli apostolskim. To jest o problemie waszej obecności w świecie kobiecym i dziewczęcym.

Ewangelia działa mocą Bożej atrakcji, ale ta Boża atrakcja zawsze posługuje się ludźmi. Otóż, musicie rozważyć i wciąż rozważać sprawę Bożych atrakcji waszego powołania w świecie kobiecym i dziewczęcym współczesnej Polski. Oczywiście, że te sprawy można wytłumaczyć i trzeba tłumaczyć historycznie. Niegdyś wasza pozycja – nazwijmy ją społeczno-publiczną – była inna. Były cenione wasze instytucje, wasze szkoły, wasze szpitale, wasze internaty. To wszystko wam zabrano. Wszystko wam zabrano. […]

Niemniej jeżeli przyjmiemy całe to tłumaczenie historyczne, to po pierwsze musimy dziękować Panu Bogu za to, że nie stało się to, co się mogło stać – to znaczy, że nie zepchnięto was na zupełny margines i nie odcięto was od życia społeczności chrześcijańskiej. […]

Potrzebne było w Polsce i stale jest potrzebne jakieś przestawienie frontów. […] Chodzi o wasze wejście wprost w Kościół. Muszę wam powiedzieć, że to jest niesłychana szansa! To, czym na nowo stała się zakonnica w Kościele, czym staje się, już nie dlatego, że prowadzi instytucje, że naucza w szkole, że jest siostrą w szpitalu, pielęgniarką – już nie dlatego, ale dlatego, że jest jako siostra między ludźmi: że jest przy chorych, że jest przy dzieciach.

Dla mnie, kiedy byłem w Krakowie, największą radością były odwiedziny u chorych z siostrami od chorych. Między innymi z tego powodu, że widziałem, kim są te siostry dla ludzi. I to nie tylko dla tych chorych: dla windziarza, dla mieszkańców dzielnicy. Ja bym tam nic nie znaczył, gdyby jej nie było. Zdejmowali przed nią czapkę, całowali ją w rękę.

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: