Adwent 2019 r.

« Przejdź do strony głównej

Adwentem rozpoczyna się nowy rok kościelny. Jest to pełen tęsknoty czas oczekiwania na Boże Narodzenie, na przyjście Pana Jezusa. Adwent jest także okresem oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości do Boga i Maryi. 

W adwencie w sposób szczególny czci się Maryję poprzez Msze święte zwane RORATAMI. Nazwa ta pochodzi od słów pieśni na wejście: Rorate coeli de super... (Niebiosa spuśćcie rosę). Rosa z nieba jest symbolem łask, które przyniósł Zbawiciel. Ta wyjątkowa Msza święta poświęcona Maryi i odprawiana przed świtem jest znakiem tego, że zanim przyszedł Chrystus na świecie panowały ciemności grzechu.


Symbole adwentowe:

- wieniec adwentowy: (najczęściej można zobaczyć go w kościele w formie okręgu) składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, które są symbolem 4 niedziel adwentu (4. tygodni). W każdą niedzielę zapala się kolejną świecę. Elementy wieńca są znakiem wspólnego oczekiwania na narodzenie Jezusa w nadziei i radości. 

- lampion adwentowy: jest rodzajem lampki. Lampiony oświetlają pierwszą część Mszy świętej roratniej, podczas której  w kościele zgaszone są wszystkie światła i panują symboliczne ciemności. Lampion jest symbolem oczekiwania i przypomina o przypowieści Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza "O pannach roztropnych i nierozsądnych" (Mt 25,1-13), które z płonącymi lampami oczekiwały przyjścia Oblubieńca.

- roratka (czyli świeca roratnia): symbol Najświętszej Maryi Panny, która niesie wszystkim ludziom Prawdziwą Światłość - Jezusa Chrystusa. W kościele roratkę umieszcza się w prezbiterium, koło ołtarza. Niebieska lub biała kokarda, którą jest przewiązana rorarka, jest symbolem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.


Niech tegoroczny adwent będzie czasem radosnego oczekiwania na  narodziny Zbawiciela!

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: