Jan Paweł II - Do członków zakonów i zgromadzeń franciszkańskich

« Przejdź do strony głównej

Świętych daje nam Bóg dlatego, ażeby świadczyli swoją chwałą niebiańską o heroizmie życia ziemskiego. […] Święty Maksymilian Kolbe ma w Kościele naszych czasów – i szerzej: w ludzkości współczesnej – misję profetyczną, misję wieloraką. Święty Maksymilian był kapłanem; był żywym wcieleniem tego, czym jest kapłan, do czego jest powołany kapłan. Przecież tak odpowiedział w Oświęcimiu na pytanie: Kto jesteś? – Jestem kapłanem katolickim.

Ten syn świętego Franciszka, zakonnik, […] jeden z wielu członków tylu rodzin zakonnych w Kościele, dany został na nasze czasy – dany nie tylko dla Polski, ale dla całego Kościoła, żeby żadna rodzina zakonna – męska czy żeńska, ażeby żaden zakonnik i żadna zakonnica na świecie nie mieli wątpliwości co do tego, co znaczy być zakonnikiem, zakonnicą, na czym polega istotna tożsamość tego powołania.

W okresie posoborowym w świecie zrodziły się różne wątpliwości. Ale Bóg przygotował tego syna polskiej ziemi i syna św. Franciszka, ażeby na te wątpliwości stanowił żywą odpowiedź. […]

Maksymilian Kolbe przez swoją śmierć w obozie koncentracyjnym, w bunkrze głodowym, potwierdził w jakiś szczególnie wymowny sposób dramat ludzkości dwudziestego stulecia. Jednakże motywem głębszym i właściwym wydaje się to, że w tym kapłanie-męczenniku w jakiś szczególny sposób przejrzysta stała się centralna prawda Ewangelii: prawda o potędze miłości.

W naszym stuleciu, w perspektywie zbliżającego się trzeciego tysiąclecia bardzo się módlmy o to, ażeby to świadectwo zostało odczytane przez cały Kościół. A przede wszystkim, oczywiście, przez nas samych, jako tę szczególną część, wybraną część Kościoła w Polsce, którą stanowią wszystkie rodziny zakonne męskie i żeńskie.

 

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: