Jasełka w Szczecinie

« Przejdź do strony głównej

Tradycją się stało, że każdego roku przed Bożym Narodzeniem w naszej Świetlicy mamy wigilię, którą oświetlają jasełka. Jest to radość dla nas wszystkich dzieci, wychowawców, sióstr, rodziców i wolontariuszy oraz Przyjaciół naszej świetlicy.  Umiemy cieszyć się dobrem wspólnego przygotowania, które trwało cały adwent. Wiele pozytywnych doświadczeń, uśmiechu oraz wrażeń dostarczyły nam same przygotowania spektaklu jasełkowego pt: „Bajkowe jasełka”.

Scenariusz  był bardzo ciekawy i taki inny od innych jasełek, że dzieci z chęcią obdzieliły się same rolami. Każde dziecko miało przydzieloną rolę, nikt nie został pominięty. Jak w każdych jasełkach główną rolę dogrywały postacie Maryi i Józefa. Główni bohaterowie spotykali się z postaciami  bajkowymi tj. Sierotka Marysia, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Stary rybak, Pinokio, Czerwony Kapturek i  Kopciuszek. Każda bajkowa postać miała jakiś dar dla małego Jezuska oraz przesłanie dla wszystkich. Pod melodię pięknych polskich kolęd wspólne śpiewanie wprowadzało nowego bohatera i nowy dar dla Dzieciątka Jezus.

Muzyczną oprawę zapewnili nam przyjaciele Świetlicy – wolontariuszka z Niemiec, Mia grająca na keyboard; Pani Małgosia na flażolecie oraz Pan Mirosław Krzemiński  grający na gitarze. Mobilizacja dzieci i wspólne próby dostarczyły wszystkim wielu cennych doświadczeń, a uśmiech nikomu nie  schodził z twarzy. Każdego dnia można było odczuć w świetlicy lekką ekscytację. Ciągle padało pytanie  - Czy na pewno wszystko się uda?  Aż w końcu nadszedł ten oczekiwany przez wszystkich dzień. Wielkie podsumowanie ciężkiej i systematycznej pracy dzieci.

W dniu 20 grudnia o godz. 15.30 odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Jak zwykle frekwencja zachwyciła. Wszyscy zaproszeni przyjaciele Świetlicy oraz rodziny dzieci stawili się punktualnie. Nikogo nie zabrakło. Podczas przedstawienia jasełkowego, na twarzach bliskich dzieci malował się uśmiech i duma. Z pewnością nie jednej mamie i babci popłynęła łezka. Aparaty i telefony rejestrowały występ. A po zakończeniu jasełek brawa długo nie cichy. 

Tak wzruszeni i pełni dumy, że wszystko cudownie wyszło, czytanie Słowa Bożego o Narodzeniu Jezusa, składaliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Po życzeniach goście zostali zaproszeni na poczęstunek wigilijny. Uroku temu spotkaniu dodawała pięknie ubrana przez dziewczynki choinka, pod którą znalazły się wspaniałe prezenty dla każdej z rodzin. Nikt nie wiedział co święty  Mikołaj mógł zostawić dla naszych rodzin.

Część z rodziców pomogło w przygotowaniu kolacji wigilijnej. Przygotowano wigilijne potrawy oraz upieczono pyszne ciasta. Wielkie wsparcie otrzymaliśmy ze strony wolontariuszy z Gimnazjum Nr 10 w Szczecinie, którzy okazali się najwspanialszymi kelnerami świata. Podczas kolacji nie milkły rozmowy, śpiewy kolęd, słychać było śmiech i czuć było ducha prawdziwych, rodzinnych świąt.

Trudno było kończyć spotkanie, przy tak serdecznej atmosferze. Brakowało jedynie śniegu na dworze, a byłoby to wymarzone spotkanie wigilijne.

s.Izabela Jasińska

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: