Niedziela z BŁ. Edmundem Bojanowskim w Kłodnicy

« Przejdź do strony głównej

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca 2014 roku, w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kłodnicy Dolnej, w archidiecezji lubelskiej, ks. bp. dr Stanisław Stefanek (TChr) z diecezji łomżyńskiej, poświęcił obraz bł. Edmunda Bojanowskiego, który razem z relikwiami błogosławionego został uroczyście wniesiony do parafialnej świątyni. Niecodzienna uroczystość  związana z  Rokiem Edmundowym  rozpoczęła   przygotowania parafii do jubileuszu setnej rocznicy przybycia sióstr służebniczek do Kłodnicy.

Fundatorką domu w Kłodnicy była dziedziczka Aleksandra Russanowska. 17 września 1918 roku siostry rozpoczęły posługę w parafii, zajmując się dziećmi przedszkolnymi i chorymi. Od roku 1947 w ich domu funkcjonowało  przedszkole,  które zostało zlikwidowane przez władze komunistyczne w roku 1962. Przez lata ofiarnej posługi służebniczek realizowanej, w pracy parafialnej, charytatywnej i katechetycznej zostało  zasiane ziarno wiary, którego owoce zadziwiają,  bardzo żywym i ciepłym stosunkiem duszpasterzy i parafian do sióstr.   

Na niedzielną uroczystość do Kłodnicy przybyło 8 kapłanów z ks. bp. Stanisławem Stefankiem, siostry służebniczki z Krasnegostawu, Lublina, Łodzi, Tomaszowa Lubelskiego i Tulligłów z przełożoną prowincjalną s. Iwoną Zamorską i licznie zebrani parafianie. Gospodarz miejsca, ks. proboszcz Władysław Wójtowicz przywitał, przybyłych gości i podkreślił, że parafianie  bardzo cenią  posługę służebniczek i są  za wszystko wdzięczni.

Przed każdą niedzielną Mszą Świętą s. Barbara Kacprzak prezentowała postać bł. Edmunda Bojanowskiego, którego Episkopat w Polsce ogłosił Patronem Roku 2014. Na Eucharystii o godz. 11.30 został poświęcony obraz błogosławionego i wniesione relikwie, które wierni po zakończeniu celebracji mogli ucałować. Oprawą liturgii Mszy Świętej zajęli się młodzi ludzie, którzy aktywnie włączają się  w życie parafii. Część z nich uczestniczyła w maju b.r. w Ogólnopolskim Forum Młodzieży w Lublinie,  zorganizowanym przez służebniczki.

 

Po zakończeniu Eucharystii dziewczęta przebrana, w dawne i obecne stroje sióstr służebniczek,  z ucharakteryzowanym Ojcem Edmundem rozdawały parafianom i gościom pierniczki upieczone przez siostry. Następnie zaproszeni kapłani z siostrami i młodzieżą zostali ugoszczeni w specjalnie przygotowanym namiocie, w ogrodzie sióstr.

Niecodziennej uroczystości w Kłodnicy Dolnej towarzyszyła radość zebranych i wielka życzliwość parafian, którzy przynieśli siostrom na poczęstunek różne dary spożywcze i czynnie włączyli się w przygotowanie przyjęcia. 

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: