‹‹ Powrót

Z życia przedszkolaka

Bogu dziękujcie ducha nie traćcie…

Dwadzieścia osiem dzieci sześcioletnich zakończyło edukację przedszkolną w Publicznym Przedszkolu Sióstr Służebniczek w Liskowie. Dzień wdzięczności i radości dzieci przeżyły w dwóch etapach. W ranku dziękowały Panu Jezusowi w Kaplicy na I piętrze za wszystkie otrzymane łaski podczas pobytu w przedszkolu. Każde dziecko złożyło Panu Jezusowi róże wdzięczności. W godzinach popołudniowych delegacje dzieci poszczególnych grup pożegnały najstarszych kolegów i koleżanki słowem i piosenką. Sześciolatki dziękowały rodzicom za ich troskę, miłość i dobre wychowanie. Zakończyły swe dziękczynienie tańcem narodowym Polonezem.

W ostatnią niedziele czerwca, o godzinie 16.00 w Kościele parafialnym wszyscy złożyli dziękczynienie za miniony rok szkolny. Dzieci, rodzice i nauczyciele brali czynny udział w Eucharystii, a na jej koniec ks. proboszcz A. A. Klimek indywidualnie pobłogosławił absolwentów przedszkola na kolejny etap edukacji w szkole.

Milena Kujawska

Przedszkolaki z przedszkola, któremu patronuje bł. Edmund Bojanowski nie mogłyby zapomnieć o tak ważnym dniu, jakim jest dla Polski 11 listopada.  Dzieci wspólnie ze swoimi wychowawczyniami uczciły pamięć odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku przygotowując wiersze, piosenki i nasze narodowe tańce.

Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia w wykonaniu Bożych Słoneczek (średniaki) i Promyczków Jezusowych (starszaki).

Z okazji XX Dnia Papieskiego, 11. października Boże Słoneczka pod kierunkiem p. Kasi i p. Klaudii, podczas Mszy Świętej zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. „Cały Twój”. Ważne słowa przeplatane piosenkami o życiu Jana Pawła II, odważnie odśpiewane przez przedszkolaków, pomogły nam w modlitwie i w przeżywaniu tego dnia w duchu wdzięczności za dar Papieża-Polaka.

21 września Boże Słoneczka wraz z wychowawcami stawiły się na Apel Poległych na tarchomińskim cmentarzu. Wspominaliśmy Bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy walczyli i oddawali życie za wolność naszej Ojczyzny. Składamy im hołd, naszą wdzięczność i dar modlitwy.  

19.01.2020 Przedszkole w Tarchominie obchodziło Dzień Babci i Dziadka. Modliliśmy się za Zacnych Gości podczas Mszy Świętej, a potem wyraziliśmy naszą wdzięczność w piosence, wierszu i tańcu. Niespodziankom nie było końca... dalszą część uroczystości poprowadził Jaś Pociecha, ucharakteryzowany na postać wielkiego patrioty Ignacego Paderewskiego. Był wiec marsz z flagami i śpiewem pieśni patriotycznych oraz procesja z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej. Ale nie tylko. Nasz Wodzirej przeniósł nas w czasy młodości naszych Dziadków i Babć zapraszając do tańca przy rytmach piosenek: „To były piękne dni”, „Tak mało nam trzeba”…

28.01.2020 dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek w Tarchominie wraz z siostrami: Benią, Dorotą i Martą oraz p. Moniką udały się do Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego, który mieści się w naszej dzielnicy. Choć zamiast śniegu padał deszcz, wyruszyliśmy pełni optymizmu i nadziei że w serca ludzi starszych i chorych wniesiemy promienie światła i radości. I tak też się stało... Przedstawienie jasełkowe, wspólne kolędowanie i dedykacja od "przybranych wnucząt", rozpromieniła serca i twarze mieszkańców Placówki. A dzieci na pamiątkę otrzymały własnoręcznie wykonane gwiazdki. 

W niedzielę, 22. grudnia na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie, zostały wystawione Jasełka w wykonaniu dzieci z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP. Mali aktorzy na początku wprowadzili nas w czas oczekiwania, następnie scena po scenie przybliżyli nam historię narodzin Syna Bożego w Betlejem. Wśród kluczowych postaci mogliśmy podziwiać Maryję – pokorną Służebnicę, Archanioła Gabriela, oraz św. Józefa. Liczne rzesze aniołów oraz pastuszkowie tańcem wyrazili uwielbienie i radość z narodzin Pana.

Do żłóbka przybyła Polska wraz z dziećmi polskimi,  rolnicy niosący chleb -  owoc swojej pracy. Nie zabrakło również znaczących dla naszego kraju postaci, takich jak: Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który towarzyszył nam w czasie rorat oraz Jana Pawła II, któremu będzie poświęcony nowy rok. Wszyscy przybyli, by pokłonić się Dzieciątku i oddać Mu cześć. 

Spektakl ten był przepełniony duchem religijności i patriotyzmu. Prezentowane treści biblijne, niezwykły talent dzieci, piękne stroje, wiersze oraz śpiew kolęd i pastorałek sprawił, że ten występ był wyjątkowy. Pochylając się nad przesłaniem Jasełek życzmy sobie  nawzajem niech Maleńka Miłość, która przyszła na świat ponad 2000 lat temu gości w sercu każdego z nas, a  radość tych świątecznych dni pozostanie w nas na dłużej.

 

19. grudnia w Przedszkolu Sióstr Służebniczek w Łodzi przy ul. Sienkiewicza dzieci przedstawiły rodzicom i zaproszonym gościom Jasełka. Na scenie obok świętej Rodziny pojawiły się anioły, gwiazdki i pasterze z owieczkami. Nie zabrakło również Trzech Króli, którzy pokłonili się Dzieciątku  i złożyli swe dary. W pięknej scenerii i przy akompaniamencie kolęd przedszkolaki ukazały piękną tajemnicę narodzenia Syna Bożego. Po występie wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.

W niedzielę 17 listopada w Przedszkolu Sióstr Służebniczek w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60 miała miejsce piękna uroczystość łącząca trzy bardzo ważne wydarzenia: rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, święto Patrona przedszkola Błogosławionego Ojca Edmunda Bojanowskiego oraz Jubileusz 100-lecia przybycia Sióstr Służebniczek do Łodzi. W przedszkolnej kaplicy została odprawiona dziękczynna Msza Święta, a następnie dzieci zaprezentowały krótkie przedstawienie pt. „Edmundowe Siostry”, ukazujące postać wielkiego patrioty – Ojca Edmunda Bojanowskiego oraz wypełniające jego misję na łódzkiej ziemi – Siostry Służebniczki. Na zakończenie czekały na wszystkich słodkie niespodzianki – edmundowe pierniczki. Wrażenia z tej uroczystości pozostaną na długo w sercach rodziców, dzieci i wszystkich zgromadzonych gości.

Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada…

Uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci z Publicznego Przedszkola Sióśtr Służebniczek w Liskowie rozpoczęły  pochodem z flagami. Wszyscy zgromadzili się na parkingu przedszkolnym, by razem udać się na uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny. Poprzez udział w Mszy świętej, animowanej przez dzieci i rodziców, zebrani w kościele parafialnym chcieli wyrazić Dobremu Bogu wdzięczność za  kochaną Ojczyznę, wolność i niepodległość. Po Mszy świętej w towarzystwie orkiestry dętej w Liskowie dzieci wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi, przemaszerowali do Hali Widowiskowo-Sportowej w Liskowie, by tam przeżyć żywą lekcję historii. Dzieci zaprezentowały montaż słowno- muzyczny oraz takie tańce jak: krakowiak i polonez. Wyrazem szacunku do naszego kraju i jego historii był niewątpliwie ujmujący układ taneczny z flagami. Na scenie nie zabrakło również dzielnych żołnierzy wraz z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Był również błogosławiony Edmund Bojanowski, który jak zawsze przyszedł z bułeczkami i pierniczkami. Na zakończenie uroczystości każdy mógł skosztować pysznego kawałka tortu      z okazji urodzin i imienin Ojca Edmunda. Serdecznie dobry człowiek, jakim był bł. Edmund Bojanowski przypomina wszystkim o tym, iż  „ każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala a innym przyświeca…”. Dzieci   idąc za wzorem swojego Patrona każdego dnia starają się być dobrymi…

Bóg, honor i Ojczyzna te trzy hasła, może dla niektórych odległe, ale dla przedszkolaków, małych Polaków – wielkich patriotów stanowią wzniosłe ideały i już od najmłodszych latach goszczą w ich sercach. Dlatego na usta dzieci cisnęły się słowa piosenki  „ Nasza Ojczyzna jest taka, że duma ogarnia Polaka(…) „ … i świadczą o tym dzieje, bez Boga nie istnieje…”

FLAGA BIAŁO - CZERWONA...

W piątek, 8. listopada 2019 r., dzieci z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek w Liskowe wraz z siostrami i wychowawcami, zgromadziły się przed budynkiem przedszkola, by w ramach obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wywiesić biało-czerwone flagi, symbol polskości. Dla podkreślenia jedności i tożsamości narodowej cała społeczność przedszkola, na czele z s. Dyrektor, o godzinie 11.11 odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Kiedy rozbrzmiewał Hymn, dzieci w rękach trzymały Flagę Polski wyrażąjąc w ten sposób miłość do Ojczyzny. Wspólnie z tysiącami Polaków dzieci świętowały wolność i cieszyły się, że są Polakami.

W piątek, 8. listopada 2019r., dzieci z Przedszkola Publicznego Sióśtr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny NP przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi, przyłączyły się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do Hymnu". O godzinie 11.11 przedszkolaki, z własnoręcznie wykonanymi kotylionami i polskimi flagami, odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. Odmówiły również krótką modlitwę w intencji Ojczyzny oraz wszystkich poległych w walce o niepodległość Polski. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu!

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: