Pielgrzymka do Wąwolnicy

« Przejdź do strony głównej

Przemierzając długą drogę do stóp Matki Bożej Kębelskiej, nie brakowało czasu na wspólne chwalenie Pana Boga i modlitwę...

... oraz wspólne spędzenie czasu razem z siostrami i rozmowy...

Pielgrzymka z Archikatedry Lubelskiej udała się do Sanktuarium Matki Bożej Kebelskiej w Wąwolnicy, by uczcić 42. rocznicę koronacji figury Matki Bożej.

Figura Matki Bożej Kębelskiej znana jest z wielkiego cudu: koło Wąwolnicy w Kęble wśród lasów, gdzie znajdowała się statua Matki Bożej, rozgrywały się bitwy. Nieopodal figury, przy drodze, gdzie znajdował się duży kamień, Tatarzy rozbili obóz i gromadzili wojenne łupy oraz przetrzymywali jeńców. Na kamieniu ustawili statuę Matki Bożej, a ponieważ widzieli, jak wielką czcią Polacy ją otaczają, szczególnie mieszkańcy okolicznych miejscowości, urządzili sobie z niej kpiny na oczach zniewolonych. W tym czasie Tatarzy pod Głuskiem Opolskim rozgrywali ostateczną walkę z Ottonem Jastrzębczykiem - dziedzicem Wąwolnicy, któą przegrali. Kiedy Tatarzy uciekali w popłochuzbierając łupy i jeńców z Kębła,

"nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, czasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu".

Patrząc na te wydarzenia jeńcy zrozumieli, że nadszedł czas łaski, poczuli wielką obecnośc Boga, który zwrócił im wolność. Wydarzenia te miały miajsce w pierwszych dniach września1278 r. Miejsce tego cudu, na któym zachowała się lipa i głaz, było często odwiedzane przez ludzi. Otto Jastrzębczyk postanowił, kilkaset kroków od tego miejsca, wybudować kościół, w którym umieszczono cudowną figurkę. Wkrótce figura Matki Bożej zasłynęła wielkimi łaskami. Wędrowali do niej pobożni pielgrzymi z całej dawnej Polski, przedstawiając Matce Bożej swoje intencje i troski. 8. września 1700 r. za zgodą papieża Inocentego XII, odbyło się uroczyste przeniesienie figurki Matki Bożej z Kębła do kościoła parafialnego w Wąwolnicy. Figura została umieszczona w głównym ołtarzu, a ponieważ sprowadzono ją z Kębła, dlatego nazywa się Kębelską.

 

 

 

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: