Spotkanie wigilijne...

« Przejdź do strony głównej

CHOINKA:

Ze świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie związany jest zwyczaj strojenia drzewka. Jest to jedna z najmłodszych tradycji świątecznych.. Wiadomo, że w wielu kulturach i religiach drzewo, zwłaszcza iglaste jest symbolem życia, płodności, odrodzenia się i trwania. Zaś żywe zielone drzewko miało symbolizować Chrystusa – źródło wszelkiego życia.

         Dzisiaj zazwyczaj stroimy naszą choinkę głównie kolorowymi bombkami i łańcuchami. Kiedyś było inaczej. Ozdabiano ją tym co można było zjeść. Cukierkami, piernikami, orzechami, małymi jabłkami. Im również nadawano głębszy sens. I tak każdy element miał swoją własną symbolikę:

  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i są symbolem drzewa poznanie dobra i zła.
  • Orzechy: zawijane w sreberka miały przynieść siły
  • Łańcuchy: wzmacniać miały więzi rodzinne, a dzwoneczki: oznaczały

 dobrą nowinę i radość

  • Gwiazdka na czubku choinki: miała pomagać w powrotach do domu

GWIAZDA:

Wiąże się z czasami, gdy mędrcy ze wschodu szli za wezwaniem gwiazdy, która ponad 2000 lat temu zaświeciła nad Betlejem obwieszczając ludziom i narodom narodzenie Zbawiciela świata. Stąd zwyczaj, że zasiadamy do wieczerzy wigilijnej gdy pojawi się pierwsza gwiazda na niebie.

WIECZERZA WIGILIJNA:

Kolejny etap świętowani związany jest z wieczerzą wigilijną, którą poprzedza przygotowanie uroczystego stołu:

Stół wigilijny stanowi bardzo istotny element w czasie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy cała rodzina zasiada do niego i spędza przy nim większość wieczoru. Wokół niego odbywało się kiedyś wiele czynności: I tak:

-        Biały obrus na stole podkreśla uroczysty charakter wieczerzy wigilijnej. Pod obrusem układa się garstkę siana. Przypomina ono ubóstwo groty betlejemskiej i Maryi, która złożyła narodzonego Jezusa w żłobie.

-        Świeca  to symbol Chrystusa, który przyszedł na świat jako „światło na oświecenie wszystkich ludzi”

-        Wolne miejsce przy wigilijnym stole jest przeznaczone dla gościa, który w wigilijny wieczór może zapukać do naszych drzwi. Wyraża ono także pamięć o bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą spędzić świąt razem z nami.

-        Pismo Święte, z którego czytamy fragment ewangelii, która mówi o narodzeniu Pana Jezusa.

 

OPŁATEK:

Na wigilijnym stole każdego roku, w domach polskich, wieczerzę poprzedza wzruszający i uroczysty rytuał łamania opłatka. Zatem pierwszym i najważniejszym wigilijnym pokarmem jest w Polsce kęs mistycznego chleba – anielskiego chleba miłości. Przełamując opłatek dzielimy się z bliskimi radością i miłością.

POTRAWY WIGILIJNE:

Następnym etapem Wigilii jest uroczysta kolacja. Według dawnych zwyczajów liczba potraw wigilijnych powinna być nieparzysta ponieważ taka liczba zapewnia urodzaj w przyszłym roku. Obecnie podajemy na wigilijny stół dwanaście dań na pamiątkę dwunastu apostołów.

  • Na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć orzechów. Symbolu obfitego życia i mądrości oraz maku, który zapewnia dobry sen i urodzaj
  • Barszczu wigilijnego z uszkami. Ryby smażonej na maśle - symbolu obfitości i chrześcijaństwa.
  • Potraw z grochu i kapusty, które zapewniają siły i zdrowie,  kompotu z suszonych śliwek oraz miodu dodającego siły, słodycz, i radość

KOLĘDY:

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Nazwa kolęda jest właściwie nowa i oznacza każdą pieśń bożonarodzeniową o charakterze kościelnym i świeckim. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski.

 

Taka noc przypada tylko raz do roku, Przynosi radość i niebiański Pokój Dzieciątko małe w żłóbku już leży Kto tylko może, do niego bieży. Niechaj zamilkną spory i ludzkie złości.
Nadchodzi Noc święta, wigilijna...Dzielmy opłatek – CHLEB MIŁOŚCI.

 

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia Będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych Oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech Nowonarodzony Jezus błogosławi każdego dnia Nowego Roku!

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu: