X Święto Dziękczynienia

« Przejdź do strony głównej

Eucharystia była centralnym punktem X Święta Dziękczynienia. Koncelebrowali ją  m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Artur Miziński - sekretarz generalny Episkopatu Polski, biskup polowy Józef Guzdek oraz bp Krzysztof Zadarko- delegat KEP ds. Imigracji. Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, członkowie wspólnot i ruchów katolickich z archidiecezji warszawskiej.

We wstępie do liturgii kard. Kazimierz Nycz ukazał symbolikę chleba i wyraził dziękczynienie za wszystkich, dla których św. Brat Albert jest wzorem: „ Dziękujemy na pierwszym miejscu za Chleb Eucharystyczny, Ciało Chrystusa, którym Kościół karmi swych wiernych. Dziękujemy za ludzi, o których można powiedzieć, że są „dobrzy jak chleb” i potrafią pomagać, dzielić się z innymi, przede wszystkim sobą, swoim czasem, dobrocią, miłością. Dziękujemy i modlimy się za tych, którym możemy i chcemy pomagać, i powinniśmy pomagać”

Homilię wygłosił kard. Francesco Montenegro, metropolita sycylijskiej archidiecezji Agrigento, do której przynależy wyspa Lampedusa  skupiająca  główne problemy uchodźców w Europie. Swoją homilię rozpoczął w języku włoskim. Następnie cały jej tekst po polsku odczytał bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. „Główną troską Kościoła nie mogą być struktury, organizacja lub programy, ale Miłość pisana wielką literą. Miłość Boga, którą mamy wnieść w życie cierpiących, samotnych, pogrążonych w rozpaczy, chorych lub opuszczonych. To nasza główna działalność, w której musimy być coraz bardziej skuteczni” – podkreślił kaznodzieja. Po homilii kard. Kazimierz Nycz odmówił Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. X Świętu Dziękczynienia towarzyszyła III edycja festiwalu „Moc Dobra”. O godz. 14.00 zostało otwarte Miasteczko dla Dzieci, w którym przygotowano grę edukacyjną „Bez chleba nie ma nieba”.  Chętnie odwiedzane było stoisko z kanapkami robionymi przez Matkę Iwonę Zamorską, s. Krystynę Jasińską i s. Marię Kacprzak. Najmłodsi mogli obejrzeć również Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci. O godz. 15.00 uczestnicy Święta Dziękczynienia wypuścili do nieba baloniki z napisem „Dziękuję”. Na festiwalowej scenie wystąpili m.in. Golec Orkiestra i Maleo Reggae Rockers oraz dziecięce Promyczki nadziei i Dzieci z Brodą. O godz. 20.30 rozpoczął się wieczór uwielbienia prowadzony przez zespół Mocni w Duchu a po nim było nabożeństwo czerwcowe. O godz. 21.37 odmówiona została modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i uruchomiona iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.

Partnerzy i darczyńcy projektu - TO MIEJSCE CZEKA NA CIEBIE !

to miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebieto miejsce czeka na Ciebie

Konto Bankowe wsparcia projektu:

87124030281111001042328370